Балкан

Криза во косовската Влада поради таксата кон Србија, коалициските лидери на средба кај Тачи

Лидерите на најголемите партии од владејачката коалиција, премиерот Рамуш Харадинај од Алијансата за иднината на Косово (ААК), претседателот на Собранието, Кадри Весели од Демократска партија на Косово (ПДК) и вицепремиерите Фатмир Лимај од Социјалдемократска иницијатива […]

Свет

Во Шведска и во Велика Британија забележана најниската температура во јануари

Во Шведска денеска е забележана најниската температура овој месец минус 39,5 степени Целзиусови, објави шведскиот хидрометеоролошки завод. Шведскиот метеоролошки и хидролошки институт соопшти дека таа температура е измерена на местото  Никалуокта во Лапонија, која ги […]

Балкан

Ѕанакопулос: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија Во НАТО

Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите и ги […]

Хроника

Приведени сопружници од Штип, организатори на продажба на хероин

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против З.К.(46) и неговата сопруга В.К.(44) од Штип, организатори на криминална група, која вршела продажба на хероин на подрачјето на Штип и Радовиш. Имено, на 29.01.2019 година, на […]

Власт

Зекири: Во СДСМ се уште не е разговарано за одлуката на Врховниот суд за СЈО

Во СДСМ се уште не е разговарано за одлуката на Врховниот суд на РМ со која на СЈО му се одзема правото на водење предистражни и истражни дејствија кои проилегуваат од незаконски прислушуваните материјали, изјави […]

Хроника

ОЈО: Почната истрага против две лица осомничени за разбојништво

сновното јавно обвинителство Скопје соопшти дека надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 1 […]

Македонија

Првично селектирани 58 од пријавените 80 кандидати за антикорупционери

Вкупно 80 кандидати се пријавиле на огласот за  претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупција, а по првичното филтрирање, 58 апликации останале во процесот за избор. Како што информира на денешната прес-конференција […]

Свет

Пелоси: Трамп не обрнува внимание на предупредувањата од разузнавачите

Претседавачката со Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси оцени дека претседталот Доналд Трамп не обрнува внимание на предупредувањата од неговата администрација за заканите што ги претставуваат Северна Кореја, Иран и други држави. Таа додаде […]

Свет

Американскиот Конгрес сака ограничени права на претседателот за активирање на нуклеарното оружје

Американскиот Конгрес разгледува два предлог-закона за ограничување на правото на претседателот да употреби нуклеарно оружје, соопштија портпаролите на коавторите на предлог-законот. Предлог-законот кој би го ограничил претседателот да употреби нуклеарно оружје без одобрување од Конгресот […]

Свет

Ослободени француските новинари кои беа приведени во Венецуела

Двајцата француски новинари кои беа уапсени додека известуваа за политичката криза во Венецуела денеска се ослободени, соопшти уредништвото на емисијата „Котидијан ТВ шоу“, каде работат новинарите. – Среќни сме што можеме да објавиме дека Батист […]