Власт

Заев оптимист за датум за преговори и отворање на поглавјата со ЕУ во јуни

Пријателството треба да се негува, а сите да бидат внимателни во изјавите, посочи премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања, во однос на тоа дали го загрижуваат изјавите на политичари од соседството за можно […]

Власт

Филипче: Посветени сме на реформите во здравството, Германија останува наш стратешки партнер

Министрите за здравство на Македонија и Германија, Венко Филипче и Јанс Шпан, денеска остварија средба во Берлин. Од Министерството за здравство информираат дека, Филипче и Шпан, зборувале за можноста за потпишување Меморандум за соработка меѓу […]

Власт

Спасовски: Со активностите на партиските административци се докажува дека не е променета матрицата на ВМРО-ДПМНЕ

Постојат луѓе и во Министерството за внатрешни работи и во други државни институции кои се задолжени и даваат информации за состојбите во институции до ВМРО-ДПМНЕ, односно до група за проценка во партијата, истакна министерот за […]

Власт

Заев: Ако има можности ќе ги декласифицираме документите од преговорите за името

Премиерот Зоран Заев најави дека ако постојат законски можности ќе им препорача на институциите да бидат декласифицирани документите од преговорите за името со Грција, од 1992 година до склучувањето на Договорот од Преспа. – Ако […]

Бизнис и економија

Николовски: Драстично зголемување на финансирањето на мерките за рурален развој

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски денеска истакна дека, остварено е драстично зголемување на финансиската поддршка за приоритетни мерки, со кои ќе ги исполнат нивните цели за инвестиции во земјоделството. – Следејќи ги политиките на Европската […]

Балкан

Ѕанакопулос: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос на денешниот редовен брифинг со новинарите и ги […]

Власт

Промовиран Проектот за зајакнување на граѓанското општество за ефикасни реформи во правосудството

Поддршка на граѓанскиот сектор за оценка на перформансите на правосудниот сектор во соработка со засегнатите страни од јавниот сектор, обезбедување правна помош за граѓаните и подобрување на партнерства меѓу затворите, пробациската служба и организациите од […]

Македонија

ФЗОМ: Лицата со повисоки приходи наместо досегашната основица од 100 отсто ќе плаќаат придонес за задолжително здравствено осигурување на пониска основица

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека и годинава продолжува автоматската пререгистрација на лицата со ниски и повисоки примања, со цел да имаат континуитет во здравственото осигурување. Тие, како што се посочува, нема потреба […]

Македонија

Таргет-Тврдина: Лазаревски го замолил Костовски да собира докази од новиот систем за следење на комуникациите

Свиркачот Ѓорѓи Лазаревски, кој денеска во Кривичен суд одговара на вкрстени прашања од одбраната на обвинетите во случајот Таргет-Тврдина на СЈО прецизира дека во 2010 година го замолил Звонко Костовски да почне да собира докази […]

Власт

Дескоска: Ниту еден криминал не смее да остане неказнет

Ниту еден криминал не смее да остане неказнет, не смее да се бараат процедурални причини за вакво или такво постапување со цел да се избегне одговорноста. Одговорност за сторените кривични дела мора да постои и очекувам […]