Вести

Хаос во комисијата со Бугарија: Ни Гоце е Македонец, ниту народот може да е македонски

Пошироката јавност се уште не ги знае сите детали од хаосот што се случувало на последната средба на историската комисија со Бугарија. Извори блиски до членови на бугарскиот преговарачки тим тврдат дека не бил проблем […]

Бизнис

Винарија Камник прослави 15 години постоење

(Скопје, 21.09.2019) – Винаријата Камник, прослави 15 години постоење. Со интересна презентација на производство на вино, беше раскажана приказната за винаријата Камник на вчерашниот настан каде се одбележа овој јубилеј. Од самиот почеток на работа […]

Став

Проф. Каракамишева: Дали Грците по потпишувањето на Преспа во име на пријателството со Северна го вратија името “Микра”

Дали Грците по потпишувањето на Преспа во име на пријателството со Северна го вратија името “Микра” на аеродромот во Солун,дали го укинаа името “Александар Велики” на аеродромот во Кавала,дали го сменија името на Универзитетот Македонија […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Нарко бандите гледаат сојузник во Оливер Спасовски и неспособното раководство на МВР

Нарко бандите гледаат сојузник во Оливер Спасовски и неспособното раководство на МВР. МВР е тотално парализирано во борба против криминалот заради партизацијата и корумпираноста на Оливер Спасовски и неговите соработници. Реализираната акција е тотално фијаско! […]

Издвојуваме

Зошто Русија побрза да се ослободи од долговите?

За првпат од 2014 година монетарните резерви на Русија се поголеми од нејзиниот долг. Зошто е тоа толку важно? Русија, судејќи според сè ја подигна својата политичка и финансиска независност на ново, повисоко ниво. Руската […]

Спорт

Реми на отворањето на седмото коло од ПМФЛ

Нерешено 1:1 заврши натпреварот одигран попладнево во Велес меѓу домаќинот Борец и гостите од Скопје, Работнички. Со оваа средба е отворено 7. коло од Првата македонска фудбалска лига. Борец со пет бода остана на последното […]

Спорт

ПСЖ без Мбапе и Икарди на гостувањето кај Лион

Тренерот на францускиот фудбалски првак Пари Сен-Жермен, Томас Тухел пред натпреварот од Лига 1 со Лион се соочува со проблеми. Германецот на утрешното гостување нема да може да смета на усулгите на напаѓачите Килјан Мбапе […]

Балкан

Земјотреси во Албанија попладнево почувствувани во земјава

Два земјотреса со магнитуди од 5.8 и 5.5 степени по Рихтер во период од десетина  мунити е случија попладнево во близина на Драч, Албанија, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, а беа почувствувани и во нашата земја. […]

Останати спортови

Леклер со трета пол-позиција во низа

Пилотот на Ферари Шарл Леклер беше најбрз на денешните квалификации за Гран-прито во Сингапур. Второто место го зазеде Британецот Луис Хамилтон од Мерцедес. За Леклер ова е трета последователна пол-позиција во шампионатот од Формула 1. […]

Култура

Аудиции за манифестацијата ,,Пијанечки бисери”

Во Делчево се во тек аудиции за учество на манифестацијата ,,Пијанечки бисери”, која годинава е во организација на Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“ од Делчево. Директорот Методи Толевски изрази задоволство што фестивалот на барање […]