Хроника

Изгоре “Пежо” на ул.”Вуковарска”

На 30.12.2018 година околу 18,45 часот било пријавено дека во Скопје на улица „Вуковарска“, настанал пожар во патничко моторно возило „Пежо“, сопственост на С.Н.(36) од Скопје, кое не било во возна состојба. Увид ќе се […]

Хроника

“Олеснил” три спортски обложувалници за 730.030 денари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе  кривична пријава против Ѓ.Ј.(59) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела “разбојништва“. Во периодот од 25.02.2018 до 03.12.2018 година на подрачјето на Гостивар, […]

Хроника

Повреден ловџија при лов во с.Баратлија

На 30.12.2018 година околу 10,00 часот во Полициска станица Крива Паланка, од здравствен дом Крива Паланка, било пријавено дека бил донесен М.Р.(57) со телесни повреди нанесени од сачми, кој по укажана лекарска помош бил пренесен […]

Промо

Новогодишни обичаи ширум светот

Не е познато кога точно почнало праславувањето на Новата година, но она што се знае е дека Вавилонците го славеле овој празник пред 4000 години, а го одбележувале и Римјаните, додека во 153 година п.н.е, римскиот […]

Хроника

Во продавница за обувки во Охрид пронајдени 13.000 пиротехнички средства

На  28.12.2018 година, извршен е претрес  во домот на И.Ш.(44) на улица „Гоце Делчев“  а потоа и во неговата продавница за обувки лоцирана на Градскиот пазар во Охрид. Притоа,  пронајдени и одземени се вкупно  13.000 […]

Хроника

Кинез падна од скеле и тешко се повреди

На 30.12.2018 година околу 14,00 часот пријавено е дека на патот Охрид – Кичево, кај село Врбјани, во тунел во изградба паднал од скеле работникот В.Ј.М.(43) кинески државјанин, кој се здобил со повреди кои му […]

Хроника

Во тешка сообраќајна несреќа загина К.Ј.(23)

Денеска (31.12.) околу 06,45 часот на регионалниот пат Битола – Прилеп, помеѓу село Тополчани и село Алинци К.Ј.(23) од село Секирци, управувајќи патничко моторно возило „Сеад Ибица“ со прилепски регистарски ознаки излетал од патот и […]