Спорт

Уапсен водачот на навивачите на Интер за инцидентите пред Интер – Наполи

Водачот на навивчите на северната трибина на „Џузепе Меаца“, Марко Пиовела е уапсен, известува „Газета Дело Спорт“. Италијанските власти го обвинуваат навивачот поради тешките борби околу натпреварот помеѓу Интер и Наполи. Се верува дека Пиовела, […]

Останати спортови

Мејведер ќе заработи 9 милиони долари за битката со Нацукава

Поранешниот светски шампион во бокс во пет категории, Флојд Мејведер ќе добие 9 милиони долари за борбата со Теншин Нацукава. Егзибициската битка ќе се одржи во новогодишната ноќ во Сајтама (Јапонија) во рамките на галавечер, […]

Хроника

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на сомневање дека извршил кривично дело „убиство“ казниво по член 123 од […]

Вести

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија, а по добиени мислења […]

Промо

Приказните за Дедо Мраз се корисни за психата на децата

Канадски психолог вели дека верувањето во Дедо Мраз е многу важно за менталното здравје на децата, објави „Дејли мејл”. Божик е време на магија, особено за децата. Меѓу домашната декорација и прашањата за Дедо Мраз, […]

Македонија

Филипче: Набавката на лекови за малигни заболувања ќе се централизира, рекорден буџет за осигурениците на ФЗОМ

Најскапата онколошка терапија со години наназад ја набавуваат четири клиники. Со тој дисперзиран начин на набавка тендерските постапки траат многу долго, а пациентите многу често се соочени со недостиг на лекови и многу често станува […]

Вести

МВР: Граѓаните да се воздржат од употребата на пиротехнички средства и нарушувања на јавниот ред и мир

Министерството за внатрешни работи (МВР), во пресрет на новогодишната ноќ, апелира граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од други нарушувања на јавниот ред и мир. -Неовластената употреба на пиротехнички […]

Балкан

Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата кон Србија ако почне да се однесува европски

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Белград е продолжена рака на Москва на Балканот и дека Приштина веднаш ќе ја укине таксата од 100 отсто на увозот од Србија доколку таа почне да се […]

Спорт

Буфон не се враќа во националниот тим на Италија

Голманот на ПСЖ, Џанлуиџи Буфон јасно стави до знаење дека нема да се врати во италијанската репрезентација. Четириесетгодишниот голман ја последен пат во репрезентацијата бранеше во март 2018 година. – Разговарав со Манчини и го […]

Вести

Бројот на Британци баратели на ирски пасош се зголемил за 22 отсто

Бројот на британски граѓани, кои аплицираат за ирски пасош, се зголемил за 22 процента во 2018 година, надминувајќи го двапати годишниот број на кандидати од претходните години. Бројот двојно се зголемил по одлуката на Велика […]