Вести

Дирекцијата за заштита и спасување набави нова опрема

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека набавила нова опрема за потребите на тимот за спасување од урнатини, за спасување од сообраќајна незгода и еден виљушкар. Станува збор за четири сета за подигнување товар […]

Вести

АфД го повика Берлин да се повлече од Договорот на ОН за миграција

Германската екстремно десничарска партија Алтернатива за Германија (АфД) ја повика Владата на Германија да го следи примерот на Австрија и да се повлече од глобалниот Договор на ОН за безбедна и легална миграција. – Додека Федералната влада […]

Балкан

„Курир“ : Од „Тесла банка“ исчезнале шест милиони евра

Од „Тесла банка“, која беше основана за да им помогне на Србите кои се враќаат во Хрватска, исчезнале шест милиони евра, објави денеска српскиот весник „Курир“. Средствата во банката беа од фондовите за развој на […]

Балкан

Косовска пратеничка го обвини Тачи за ликвидација на политички противници

Пратеничката на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Беса Гаџери денеска од собраниската говорница го обвини косовскиот претседател Хашим Тачи дека „за да се спаси себеси, газел врз лешеви, ги убивал политичките противници и ги […]

Хроника

Жител на Камењане уценувал соселанка со која порано бил во љубовна врска

Против Ф.А.(46) од село Камењане, тетовско, СВР Тетово поднесе кривична пријава поради сомнение за сторено кривично дело „уцена“. Како што соопшти МВР, во текот на септември и октомври 2018 година пријавениот на жена од село […]

Вести

Јункер жали поради одлуката на Австрија за повлекување од Договорот за миграција

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска изрази жалење поради одлуката на австриксата Влада за повлекување на Виена од Договорот на ОН за миграција. – Длабоко жалам поради ваквата одлука. Неверојатно е тоа што ЕУ […]

Вести

По референдумот за Брегзит бројот на Британците кои аплицираат за ирски пасош двојно се зголемил

Бројот на Британци кои аплицирале за ирско државјанство е речиси двојно зголемен во споредба со 2015,  годината пред референдумот во Британија за излегувањето на земјата од Европската унија. Во 2015 година ирско државјанство побарале 46.229 […]

Наука и технологија

Вселенскиот телескоп Кеплер остана без гориво

Вселенскиот телескоп Кеплер остана без гориво и по 9,5 години долга мисија, при која откри илјадници планети надвор од Сончевиот Систем и покрена истражување на светови со можен вонземски живот, се пензионира, објави НАСА. Кеплер […]

Вести

ТИ: Апелација го укина Планот за реорганизација на ФЕНИ Индустри АД Кавадарци во стечај

Апелацискиот суд Скопје на 1 октомври годинава донесе Решение со кое се укинува решението на Основниот суд Велес од 9 јули годинава со кое го одобри предложениот План за реорганизација на ФЕНИ Индустри АД Кавадарци […]

Политика

ЕУ пред договор за забрана на пластични производи за еднократна употреба

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок во Брисел постигнаа договор за забрана на пластичните производи за еднократна употреба. Како што се наведува во соопштението од состанокот, ваквата одлука е донесена откако во […]