Македонија

Затворени гласачките места

– Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“ со […]

No Picture
Македонија

Милошоски: Референдумот пропаѓа, но почна операцијата “спасување на политичката кариера на @Zoran_Zaev и @Bujar_O” со полнење…

Референдумот пропаѓа, но почна операцијата “спасување на политичката кариера на @Zoran_Zaev и @Bujar_O” со полнење кутиите во Чаир (27% до 15ч, полнење 42% до 18ч), Сарај (36% до 15ч, полнење 60% до 18ч), Липково (30% […]

Вести

Изјава на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска по гласањето на референдумот

Скопје, 30 септември 2018 (МИА) – Очекувам референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов, полн со верба дека можеме да бидеме подобра држава, надеж дека тоа го […]

Вести

Изјава на министерот за надворешни работи Никола Димитров по гласањето на референдумот

Скопје, 30 септември 2018 (МИА) – Силно светнал ден денеска. Повеќе од еден месец политиката зборуваше и објаснуваше колку е голем историскиот влог на оваа денешна раскрсница. Денеска народот зборува, а народот зборува со гласање, […]

Македонија

Христијан Мицкоски нема да излезе на гласање!!!

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на новинарско прашање дали ќе излезе да гласа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски тој пренесе информација дека тоа нема да се случи. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на партискиот став […]

Македонија

Николоски нема да излезе на референдумот: Не можам да гласам за името на мојата татковина!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски нема да гласа на референдумот. Во изјавата која ја даде денес, тој рече дека народот е јасен дека не сака промена на името, а не сака ни тој и токму […]