Вести

ДИК: „За“ гласале 91,25 отсто, „против“ 5,82 од обработените над 85 проценти

– Државната изборна комисија вечерва на прес-конференција соопшти дека на референдумското прашање „за“ гласале 500.323 или 91,25 проценти, а „против“ 31.886 граѓани или 5,82 проценти. Излезеноста, според досега обработените 85,71 процент од избирачките места, е 36,11 […]

Вести

Мицковски: Народот кажа „стоп“ за Договорот

– Граѓаните кои гласаа против и граѓаните кои апстинираа од гласање денеска ја испратија најсилната порака „Ова е Македонија, овде живеат Македонци, нашиот идентитет е македонски, нашиот јазик е македонски, нашите претци биле Македонци, а […]

Вести

Маријана Петир: Македонските граѓани порачаа дена нема да тргуваат со името

“Малиот одзив на гласачи на референдумот во Македонија е показател на недовербата во политиката која се води во Македонија. Македонските граѓани јасно порачаа дека националниот идентитет нема цена и не се подготвен и да тргуваат […]

Вести

Мицкоски: ​Македонија денеска кажа, соопшти, дека договорот не поминува!

Името ни е големо, велеше Блаже Конески. ​Ова е Македонија, секој еден од вас, старо младо, машко и женско. ​Македонија денеска кажа, соопшти, дека договорот не поминува. Имаме длабоко неуспешен референдум. Политиката на владата и […]

Интересно со Опсервер

Гвинет Палтроу се омажи

– Гвинет Палтроу и Бред Фалчук вчера стапија во брак. Тие се во врска веќе четири години, откако актерката се раздели со својот поранешен сопруг, Крис Мартин. Фронтменот на групата „Колдплеј“ сепак не беше меѓу […]

Спорт

Федерер го потврди учеството во Шангај

– Носителот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер го потврди своето учество на „Мастерс“ турнирот во Шангај, кој ќе се одржи од 7-ми до 14-ти октомври. Швајцарскиот маестро ќе брка трет трофеј од турнирот, откако […]

Политика

Меј: Да се обединиме за постигнување добар договор со ЕУ

– Британската премиерка Тереза Меј побара од Конзервативната партија да застане зад неа, со цел да и се овозможи на Владата да постигне добар договор со ЕУ за Брегзит. Таа нагласи дека нејзиниот план во […]