Балкан

Албанија го поддржува дијалогот Белград-Приштина и го поттикнува спроведувањето договорите

– Албанија го поддржува продолжувањето на дијалогот меѓу Косово и Србија и го поттикнува  спроведувањето на веќе постигнатите договори во текот на овој дијалог, со посредство на ЕУ. Ова, од Виена, каде учествуваше на неформалиот […]

Власт

СДСМ: Политичките субјекти со сопствени средства ќе реализираат продукција на содржини кои ќе се емитуваат во медиумите

Скопје, 31 август 2018 ВМРО-ДПМНЕ е партија која е навикната исклучиво на злоупотреба на државните ресурси. ВМРО – ДПМНЕ не знае што е тоа двоење на партијата од државата и затоа сее лаги, манипулации и […]

Спорт

Алегри: Роналдо е незадоволен од изборот за најдобар играч

– Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, изјави дека Кристијано Роналдо е незадоволен од изборот за најдобар играч и дека самиот донел одлука да не присутвува на свеченото доделување на наградите. Португалскиот фудбалер ја доби наградата […]

Спорт

Модриќ: Среќен сум во Реал

– Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ истакна дека е среќен во Реал Мадрид и дека ќе продолжи да настапува за шпанскиот клуб. Капитенот на хрватската репрезентација синоќа за првпат во кариерата беше избран за најдобар фудбалер […]

Вести

Одбиено барањето за изземање на судијата Милева, одбраната побара изземање и за претседателката на судечкиот совет

– Претседателката на судечкиот совет на Апелацискиот суд, кој одлучува по жалбата на пресудата за случајот „Тенк“, Цветанка Периќ, по паузата информира дека не се прифаќа и третото барање поднесено од адвокатот Стерјо Зиков за изземање на […]

Вести

Германската канцеларка ја повика Русија да помогне за да се избегне хуманитарна криза во Сирија

-Германската канцеларка Ангела Меркел очекува Кремљ да го искористи влијанието врз сириската влада, за да се спречи хуманитарна катастрофа во северната провинција Идлиб, контролирана од бунтовниците, информира портпаролката на Меркел. Во последниве денови Меркел го […]

Вести

Саудиска Арабија планира со канал да го изолира Катар

– Висок саудиски претставник денеска потврди информации во локални медиуми дека државата планира да ископа канал што ќе го одвои Катар од копно и ќе го претвори во остров. – Како граѓанин едвај чекам детали […]

Спорт

ПСЖ го испрати Ло Селсо во Бетис

– Фудбалерот на ПСЖ, Џовани ло Селсо, следната сезона ќе настапува за Бетис како позајмен играч. Ло Селсо веќе се наоѓа во Севиља, а по лекарските прегледи ќе ја официјализира соработката со новиот клуб. Засега […]

Вести

Лавров: Сирија има право да ги истера „терористите“ од Идлиб

– Рускиот минисер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека сириската влада го има секое право да ги истера „терористите“ од енклавата Идлиб, што е под контрола на бунтовниците. Тој додаде дека во тек […]

Вести

Претседателот на Јужна Кореја следната недела ќе испрати специјален претставник во Пјонгјанг

– Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин следната недела ќе испрати специјален претставник во Пјонгјанг за да разговара за евентуална средба на високо ниво со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун подоцна овој месец, објави денеска јужнокорејската […]