No Picture
Став

Милошоски: Таткото на Димитров реагираше кога @VladaMK 93та прифати БЈРМ:

Таткото на Димитров реагираше кога @VladaMK 93та прифати БЈРМ: Името е основен елемент на Уставот. Ова е тешка уставна повреда, против вољата на народот. Владата го игнорира принципот на легалитет, правна држава, станува генератор на […]

Издвојуваме

Хакиран сајтот OPSERVER.MK!

Почитувани читатели, Сакаме да ве известиме дека на ден 28-ми Август во 01:15 мин. по полноќ порталот opserver.mk беше хакиран, односно истиот не беше во функција што доведе до неможност да пренесуваме вести. Групата која […]

Спорт

Гоце Седлоски нов тренер на Широки Бриег

– Македонскиот фудбалски стручњак Гоце Седлоски кариерата ќе ја продолжи во Босна и Херцеговина каде ќе го води тимот на Широки Бриег. Седлоски потпиша двегодишен договор, а на тренерската позиција ќе го замени Борис Павиќ, […]

Вести

Почна јавната седница на Апелација за „Тенк“ откако беа одбиени сите барања за изземање

– Откако беше одбиено и четвртото барање за изземање на претседателката на судечкиот совет Цветанка Периќ, на денешната јавна расправа по жалбата за пресудата за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“, Груевски побара […]

Вести

Велика Британија и ЕУ се надеваат дека ќе постигнат договор за Брегзит до средината на октомври

–  Велика Британија и ЕУ уште се надеваат дека до средината на октомври ќе постигнат договор за непречена транзиција по Брегзит во март идната година. Тоа го изјави денеска британскиот главен преговарач Доминик Раб. Тој […]

Балкан

Ердоган: На Турција и се потребни руски системи С-400

– Турскиот претеседател Реџеп Тајип Ердоган нагласи денеска дека на државата и се потребни ракетни системи земја-воздух С-400 од руско производство и дека ќе ги набави што е можно поскоро. САД изразија загриженост поради тоа […]

Вести

На Табановце за излез од Македонија се чека до половина час

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а сообраќајот се одвива по суви коловози. На граничниот премин Табановце, за излез од Македонија има чекање од околу 15 до 30 […]

Балкан

Обид за самоубиство на деца до 14 години во Хрватска пораснал за дури 200 отсто

– Според податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во минатата година  во државата 625 луѓе извршиле самоубиство. Од нив 157 се жени и 468 се мажи. Во истиот период обидот за самоубиство кај деца […]

Спорт

Мурињо: И без трофејот ќе бидам меѓу најдобрите тренери

– Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, ја продолжи „војната“ со медиумите, откако во изминатиов период е цел на постојани критики поради лошите резултати на неговиот тим.Минатото коло Јунајтед беше поразен со убедливи 3:0 од […]

Вести

Анкета: 60 проценти од Американците не го поддржуваат Трамп

– Незадоволството на Американците од претседателот Доналд Трамп е на нов максимум откако најнова анкета покажа дека 60 отсто не ја поддржуваат неговата работа во Белата куќа. Од тие 60 отсто незадоволни, во анкетата на […]