Бизнис и економија

ЕУ доделува 700 милиони евра за малите и средни претпријатија во Грција и Шпанија

Европската унија  објави инвестициски проект вреден 700 милиони евра за поддршка на малите и средни претпријатија во Грција и Шпанија, соопшти прес-службата на Европската комисија. „Европската инвестициска банка потпиша два договора за финансирање на мали […]

Балкан

Во Србија задолжителна употреба на кирилица, казни до еден милион динари

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на службената и јавната употреба на кириличното писмо. Советот ќе има девет […]

Кошарка

ЦСКА доби воз во московското метро

Москва, 31 јули 2018  – Кошаркарскиот клуб ЦСКА доби специјално дизајниран воз во московското метро. Иницијативата беше покрената по повод 95-годишнината од формирањето на московскиот клуб. Патниците на подземната железница во руската престолнина, отсега ќе […]

Балкан

Чистка во врвот на српската полицијата

Српските медиуми денеска информираат дека во врвот на српската полиција направена е чистка на повеќе високи функционери и службеници. Полковникот Горан Драговиќ разрешен е од позицијата командант на српската жандармеријата. Исто така, разрешени се и […]

Кошарка

Џејмс: Очекувам посветеност, а нормално е да има и падови и искачувања

Лос Анџелес, 31 јули 2018  – Новиот кошаркар на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, изјави дека нема конкретни очекувања во однос на резултатите за претстојната сезона. Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња летово си […]

Вести

Се удави момче во Охридското Езеро

Машко лице денеска се удави во Охридското Езеро. Несреќата се случила околу 13:30 и 14 часот во близина на поранешниот хотел „Магнус“ во населбата Далјан. Се уште не е утврден идентитетот на момчето, изјави за МИА портпаролот […]

Македонија

Компјутери за советниците во општина Крива Паланка

Градоначалникот на Крива Паланка Борјанчо Мицевски и претседателката на Советот на општината Изабела Павловска на денешната 13-та седница на Советот им доделија преносни компјутери на советниците, со цел поефикасна работа на Советот и електронска достава […]

Бизнис и економија

БМВ ќе гради фабрика во Унгарија вредна една милијарда евра

Германскиот производител на автомобили БМВ соопшти дека ќе гради фабрика во источна Унгарија, во која ќе се произведуваат до 150.000 конвенционални и електрични возила годишно. Компанијата соопшти денеска дека изградбата на таква фабрика во близина […]

Балкан

Тачи: Нема сила што ќе не принуди да разговараме за поделба на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска реагираше на гласините дека во финалната рунда на дијалогот со Србија ќе се разговара за поделба на Косово и за размена на територии, катеогрички порачувајќи дека нема да има делба […]