Опозиција

Јанушев: Власта распиша референдум без да го почитува мислењето на 455.000 граѓани

Почитувани Бледите и стерилни прес-конференции на Заев не може да ја покријат трагедијата што и се случува на Република Македонија изминатите 14-тина месеци. Трагедијата кулминира со вчерашното самоволие на парламентарното мнозинство, кое одлучи да распише […]

Вести

ФФМ ја закажа седницата за избор на претседател на 1 септември

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука и вонредната седница за избор на претседател на ФФМ ја закажа на први септември. Од ФФМ соопштија дека местото и времето на одржување на вонредната […]

Балкан

Албанија ќе се попишува во 2020,за првпат графа националност и верска припадност

Албанскиот Институт за статистика во 2020 година ќе спроведе попис на населението, домаќинствата и земоделските стопанства,девет години по последната значјна статистичка операција. За првпат во пописниот формулар ќе постои графа на која граѓаните ќе може […]

Спорт

Англискиот Форест грин роверс прв „зелен“ фудбалски клуб во светот

Англискиот фудбалски клуб Форест грин роверс, кој настапува во англиската четврта лига, стана првиот професионален фудбалски тим на светот, кој доби сертификат од Обединетите нации дека не ја загадува природата со јаглероден диоксид. Клубот во […]

Вести

Белгија ќе експериментира со „транзициски куќи“ место затвори

Соочена со пренатрупаноста на затворите, Владата на Белгија започнува нов пилот проект за затворениците, најави белгискиот министер за правда Кун Генс. Експериментот се подготвува неколку месеци и би требало во наредните месеци или години да […]

Вести

Маж се разнесе со експлозив на фудбалски терен во Белгија

Засега неидентификуван маж во Белгија се разнесе со експлозив на фудбалски терен. Според првите информации, човекот носел експлозивен појас на него. Непознатиот човек се разнел на фудбалски терен во Вервје, град во источниот дел на […]

Став

Проф. Апасиев: Не постои поголем грев на оној кој е на власт од тоа да не поштуе Устав и закон

Почитувани властодршци, нивни дворјани и штапски загари… Не заборавајте дека ПРОТИВПРАВНАТА аболиција на Иванов го дигна народот на нозе и го собори Стариот режим. Нашите другари уште се влечат по судови заради тоа. Не постои […]

Став

Проф. Росоклија: РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЛЕГИТИМИЗИРАЊЕ НА ЕДНО НАЦИОНАЛНО ПРЕДАВСТВО

Знаеме што потпишаа. Не знаеме зошто и за колку. Ќе распишат референдум за ние Македонците да го легитимизираме нивното национално предавство! Некој треба да им објасни дека колку и да го осиромашуваат народот, колку и […]