Издвојуваме

Повторно не крстиле како Северна Македонија. На Facebook се организира акција…

Повик за акција! 🇲🇰 @passportindex веб-страна која ги објавува сите пасоши во светот, ја именува нашата држава Северна Македонија иако на сликата на Македонскиот пасош пишува Република Македонија. Во прилог се нивната веб-страна и социјални […]

Спорт

СП 2018: По Меси, и Роналдо си оди дома, Уругвај ја победи Португалија во осминафиналето

– Репрезентацијата на Уругвај е вториот четвртфиналист на Светското фудбалско првенство, откако вечерва во Сочи ја совлада Португалија со 2:1. Ова значи дека најдобриот светски фудбалер Кристијано Роанлдо нема да има шанса да се бори […]

Спорт

Работнички ремизира со Домжале

– Екипата на Работнички ремизираше (1:1) против словенечкиот прволигаш Домжале во шестиот пријателски натпревар во текот на летните подготовки. На теренот на Домжале, тренерот Ѓоре Јовановски повторно им даде шанса на сите фудбалери, а гостите […]

Спорт

Вардар се врати од негатива, па испушти триумф против Цеље

– Фудбалерите на Вардар одиграа нерешено 1:1 на последниот контролен натпревар на подготовките во Словенија. „Црвено-црните“ во Цеље против истоимениот тим, во првиот дел имаа негатива со гол во последните мигови од полувремето, во второто […]

Балкан

Харадинај: САД или Германија да се вклучат како посредник во преговорите со Србија

–  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска изјави дека би сакал да се вклучат САД или Германија како нов посредник во преговорите со Србија, од која Косово се отцепи во 2008 година. Во интервју за телевизија […]

Вести

Илјадници луѓе протестираат низ САД поради имиграциската политика на Трамп

– Илјадници демонстранти низ САД денеска маршираат во поголемите и помалите градови, барајќи администрацијата на Доналд Трамп да ги спои децата на мигрантите со нивните родители, откако американските власти присилно ги одделија на границата. Се […]

Спорт

СП 2018: Мбапе трет најмлад стрелец на два гола, по Пеле и Конен

– Напаѓачот на Франција, 19-годишниот Килија  Мбапе постигна два гола во натпреварот против Аргентина (4:3) во осминафиналето на Светското првенство и стана само шестиот играч на возраст до 20 години кој погодил во плеј-офот на […]

Вести

Би-Би-Си: Нагло зголемување на бројот на Британци кои бараат државјанство од членки на ЕУ

– Бројот на британски државјани, кои аплицирале за државјанство на други земји-членки на ЕУ, нагло се зголемил од референдумот за Брегзит, покажуваат податоците на Би-Би-Си. Во 2017 година, 12 994 Британци добиле државјанство од 17 […]

Свет

Амбасадорот на САД во Естонија поднесе оставка, разочаран од Трамп

– Американскиот амбасадор во Естонија, Џејмс Мелвил поднесе оставка, бидејќи, како што рече, е разочаран од коментарите на претседателот на САД, Доналд Трамп за Европската Унија и неговиот однос со европските сојузници на Вашингтон. – […]