Опозиција

Криминалот и корупцијата се канцер на македонското општество

Криминалот и корупцијата се канцер на македонското општество. Постојат сериозни индиции за милионски криминал во повеќе сфери на општествено – економското работење во Република Македонија. Нов таков случај за кој мора да се огласи и […]

Власт

Расипништвото е одлика на ВМРО-ДПМНЕ, економијата сега се движи напред

Расипничкото пустошење на екомијата е одлика на ВМРО-ДПМНЕ и сега тоа е минато . ВМРО-ДПМНЕ за време на своето расипничко и криминално владеење успеа да го зголеми долгот на Р. Македонија за три пати. Овој […]

Власт

Честитка од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска по повод Меѓународниот ден на трудот

Денот на трудот, 1-ви Mај е симбол на борбата за правата на работниците. Како политичари и работници, наша должност е тие права да ги штитиме и унапредуваме. Македонија веќе не смее и нема да биде земја […]

Власт

Кирацовски за 1 мај: Со храброст ги донесовме промените, со одлучност чекориме кон напредокот и гарантирани работнички права

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на граѓаните на Република Македонија им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. „Почитувани граѓани, Овој ден е симбол на […]

Опозиција

Мицкоски: Тажна е сликата со работничките права во државата, работниците заслужуваат подобро

Почитувани граѓани, Почитувани работници, Дозволете ми најпрво да Ви го честитам 1 мај Меѓународниот ден на трудот, посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Секој од вас, кој со труд и […]

Македонија

Вооружен грабеж на бензиска пумпа на ул.”Александар Урдаревски”

На 30.04.2018 година околу 02,20 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата „Александар Урдаревски“, на бензинска пумпа од страна на две непознати лица со закана со пиштол било извршено разбојништво, […]

Хроника

Тешка сообраќајка во која сите учесници биле без возачка дозвола!

На 28.04.2018 година околу 22,00 часот на регионалниот пат Тетово-Пирок во тетовска Голема Речица, се случила сообраќајна несреќа во која учестувале патничко моторно возило „Пежо 306“,  со тетовски регистерски ознаки управувано од Ш.Ф.(36) од село […]