Вести

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ наместо за 12 месеци, социјална помош исплаќаше за 11 месеци секоја година

  Министерката Мила Царовска во одговор на пратеничко прашање го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека за време на нивното владеење исплаќале 11 наместо 12 пати социјална помош секоја година. Покрај кратењето на еден месец исплата, тие тоа […]

Македонија

Аларм: Слободни избори, услов за кој (не) се преговара

Јавен настан посветен на граѓанките и граѓаните, правото на глас, правото на учество во одлуките, правото на слобода…   ЦИВИЛ организира 120-минутен јавен настан на кој, уште еднаш, во проширена и детализирана форма, ќе ги […]

Култура

ЗАПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ЈУБИЛЕЈОТ: 70 ГОДИНИ КОНТИНУИРАНА РАБОТА НА ДКЦ “КАРПОШ“

Пред точно 70 години започна со работа Пионерски Дом “Карпош“ – симболот на културата во Скопје. За седум децении, низ овој Дом поминале многу генерации кои преку посветена работа, со ангажман и труд дале придонес […]

Македонија

Ќе изгазел мајка со бебе на пешачки. Потоа му се заканувал на полицаец!

На 30.05.2018 година околу 13.10 часот, при вршење сообраќајна контрола, на ул. „Партизанска“ во Струга полициски службеник забележал пешак со детска количка кој не бил безбедно пропуштен на пешачки премин од страна на патничко возило […]

Македонија

Со мотор излетале од патот. Двајцата се тешко повредени!

На 30.05.2018 година во 23.15 часот на магистралниот пат Штип –Делчево, кај место викано “Стара река“ – атар на с.Чифлик, кочанско, Т.Ј. (26) од с.Оризари, кочанско, управувајќи мотоцикл “Сузуки“ излетал од патот. Притоа, тој се […]

Вести

Централниот одбор на СДСМ му даде целосна поддршка на претседателот Заев да ги продолжи разговорите и да носи одлуки во врска со спорот за името

Централниот одбор на СДСМ вчеравечер ја одржа шестата седница. На седницата се разговараше за актуелната политичка состојба во земјава, за разговорите околу проблемот што Грција го има со нашето уставно име, спроведувањето на реформите и мерките од […]

Tip Of The Week

TOW #440 – Наносекунда

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: […]

Свет

„Убиецот на стелтови“ влезе во борбено дежурство: Радарската станица „Струна-1“ ја чува Москва

Руската радарска станица „Струна-1“ претставува сериозна закана за американските борбени авиони, вклучувајќи ги тука и леталата од петтата генерација F-22 и F-35, кои се одликуваат со мошне мал радарски пресек на својата површина. Бистатичкиот радарски […]

Издвојуваме

Лав Толстој: Сите сакаат да го сменат светот, но никој не сака да се смени себеси

Лав Толстој е големиот руски писател, автор на познатите „Ана Карењина“ и „Војна и Мир“. Ова се неговите најпознати мисли.   Сите сакаат да го сменат светот, но никој не сака да се смени себеси. […]