Колумни

Премиерот што се огради сам од себе – пишува Горан Момироски

Десет дена откако самиот објави дека прифаќа придавка во името македонскиот премиер Зоран Заев денеска се огради од споменување на придавка во однос на името. Причината била тоа што разговорите се во финалната фаза. Пред […]

Вести

Заев со шлаканици по Борисов!?

Доколку Скопје и Атина навистина се обединат околу името „Република Северна Македонија“  тоа е отворена територијална претензија кон Пиринскиот крај, кој географски е дел од северна Македонија, пишува авторот на написот „Три шлаканици за Борисов“ […]

Вести

Средба на МНР Димитров со ПРМ Иванов

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на денешната средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, информираше за содржината на последните разговори со МНР на Грција, Никос Коѕијас, во Њујорк и во Брисел. По средбата, […]

Опозиција

Мицкоски од Прилеп: Назадувањето и капитулацијата Заев сака да го прикаже како победа, но нема да им успее

Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари посета и средба со граѓани во Прилеп. Мицкоски пред прилепчани истакна дека владеењето на Зоран Заев е исполнето со нереални ветувања и шарени лаги. -Лажеа во предизборната кампања, […]

Култура

Промоција на книгата „Панкот не е мртов“ – во Кочани гостуваат Космач и Брецељ

  Вечерва, во рамките на придружните настани од 55. Драмски аматерски фестивал, кочанската публика ќе има несекојдневна можност да ја проследи промоцијата на книгата „Панкот е мртов“ (Punk is Dead) од словенечкиот писател Томаж Космач. […]

Општини

Општина Кочани продаде три градежни парцели – сопственост на Република Македонија   

  Со 30-тата објава за отуѓување на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, се продадоа три од понудените 12 градежни парцели. Од парцелите за индивидуално домување се отуѓени две, кои се наоѓаат на улицата „Ѓорче […]

Македонија

Тешко повреден работник. Му паднала цигла на глава!

На 30.05.2018 година околу 15.30 часот на ул. „ЈНА“ во Гостивар, во станбена зграда во изградба, при подигање на цигли со електрична дигалка од приземјето до четвртиот кат паднала една цигла која што го погодила […]

Вести

Украдени 65.000 евра од куќа во Велес! Крадецот бил од најблиската фамилија…

На 30.05.2018 година С.М. (68) од Велес пријавил дека во периодот од 18.05.2018 до 30.05.2018 година во неговата куќа на ул.„Јордан Џурнов“ во Велес непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот преку незаклучената влезна врата влегол […]

Вести

Планот 18 презентиран пред Евроамбасадорот Жбогар и претставниците на Делегацијата на Европската Унија во Македонија

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше новиот реформски план, Планот 18 пред претставниците на Делегацијата на Европската Унија […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Нивото на јавниот долг за првпат во македонската историја надмина 5 милијарди евра

СДСМ расипнички ја води државата. Нивото на јавниот долг за првпат во македонската историја надмина 5 милијарди евра. 300 милиони евра нови задолжувања само за првите три месеци од 2018 година, а ниту една нова […]