Власт

Мицкоски да се извини за штетите што ги нанесе неговата партија

Мицкоски да се извини за штетите што ги нанесе неговата партија, ВМРО-ДПМНЕ да го  поддржи реформскиот процес во интерес на граѓаните Христијан Мицкоски треба да им се извини на граѓаните за штетите што неговата партија […]

Македонија

Пронајдени минско – експлозивни средства на граница со Грција!

На 31.03.2018 година во 12,00 часот во близина на Граничен камен 51 од страна на униформирани полициски службеници од Полициската станица за гранични премини и граничен надзор ,,Богородица“ и полициски службеници  од Република Чешка, пронајдени  […]

Вести

Детали околу нападот на шофер на ЈСП

На 31.03.2017 во 18.20 часот на влез во с.Студеничани-Скопје, по претходно недоразбирање околу сообраќаен прекршок помеѓу возач на автобус бр.67  А. Д. (36) од Скопје  и непознати лица со патничко возило  “Пасат“ со скопски регистарски […]

Вести

Планинар од Битола се лизнал и удрил со главата во камен

Денеска (1.4.2018) во 10 часот. во СВР -Битола  пријавено е  дека на патот помеѓу с. Лавци и  планинарски дом „Неолица“ С.С. (65) движејќи се по патот се лизнал и удрил во камен со главата, при што од страна на планинарите […]

Македонија

Апасиев одржа кратка лекција

Ај вака почетнички: 1. НИСКА КЛАСА се оние кои живеат од мануелен труд (физички работници, фабрички работници, шивачки, мајстори, занаетчии, земјоделци и сл). Тие треба најмалку да ги даночиме. 2. СРЕДНА КЛАСА се оние кои […]

Власт

Кирацовски го честиташе католичкиот Велигден: Само преку меѓусебно почитување и разбирање ќе изградиме поубаво општество за сите

  Генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во чест на најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов, до граѓаните од католичка […]

Опозиција

Реформи во судството има колку што има плата од 100.000 денари за докторите или просечна плата од 30.000 денари

Планот 3-6-9 колабираше. Планот 3-6-9 СДСМ го претвори во План за живот, односно куп лаги и ветувања без реализација. Реформи во судството има колку што има плата од 100.000 денари за докторите или просечна плата […]