Вести

Средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со делегација од Националното Собрание на Сoцијалистичка Република Виетнам, предводена од потпретседателот, Уонг Чу Луу

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со делегација од Националното Собрание на Социјалистичка Република Виетнам, предводена од потпретседателот на 14-то Национално Собрание, Уонг Чу Луу, а во чиј состав беа пратеници и […]

Власт

Македонија не е веќе заробена туку слободна и правна држава, законите важат за сите подеднакво

Врв на лицемерие е ВМРО-ДПМНЕ партијата симбол на криминал, корупција и неспособност да зборува за заробена држава, кога токму за време на нивното владеење Македонија беше категоризирана како заробена држава. Тоа беше времето кога оф […]

Вести

Мицкоски: Камионите на Вице Заев, братот на Зоран Заев, возат за РЕК Битола

       Криминалот и корупцијата сериозно го гушат нашето општество. И додека во општеството се наметнуваат теми кои внесуваат етнички поделби, се одвлекува вниманието кон теми од минатото без да се гледа иднината, теми […]

Македонија

Ѓорѓиевски: Ова се имотните листови, дали и што кријат Заев и Анѓушев?

Нашите граѓани осиромашуваат, државата се задолжува, а функционерите во владата бесрамно трпаат десетици милиони евра. Криминалниот картел во врвот на власта влегува во милионски бизниси. Зоран Заев и Кочо Анѓушев треба да одговорат, за колку […]

Бизнис и економија

СЕТУ „Михајло Пупин“ ја продолжува соработката со македонските компании

Министерката за образование и наука д-р Рената Дескоска, денеска присуствуваше на потпишување на Меморандумот за соработка помеѓу СЕТУ „Михајло Пупин“ од Скопје и шест еминентни компании од Република Македонија, чија цел е е да се […]

Власт

Заев на новинарски прашања: Го почитуваме судското решение за неприсуство на јасноста на презенатцијата на снимките за “Поткуп”

П1: Ги гледавте снимките, денеска, комплет јавноста немаше можност да ги види, така одлучила Апелација? Кај мене е решението, јас се консултирав и со адвокатите и викаат, дека е дојдено до тој заклучок дека јавното […]

Бизнис и економија

Објавен огласот за дел од земјиштето на Џумајлија, во следниот период нови огласи за давање под закуп на државно земјоделско земјиште во целата држава

Денеска во Службен весник се објави огласот за давање под закуп на државно земјоделско земјиште од над три хектари во регионот на Свети Николе, односно дел од земјиштето кое беше во сопственост на поранешниот агрокомбинат […]

Македонија

Груевски: На следните избори, народот ќе покаже кој е глуп а кој е паметен. Само ја чека својата шанса…

Покрај закочувањето на градбата на експресните патишта Штип – Радовиш, Штип – Кочани и Градско – Прилеп, уште два други експресни патишта со 4 коловозни ленти се закочија со доаѓањето на власт на СДСМ. Причините […]

Култура

„ Requiem Aeternam“ овој петок со Македонската филхармонија

По подолго време, Македонската филхармонија повторно ќе го изведе грандиозниот Реквием од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Овој петок, на 4 мај во 20 часот, под диригентство на миленикот на […]

Бизнис и економија

Богов повторно предложен за гувернер на НБРМ

Претседателот Ѓорге Иванов, повторно го предложи Димитар Богов за гувернер на Народна Банка на Република Македонија. Согласно своите овластувања, претседателот Иванов, предлогот го достави до Собранието на Република Македонија. Како што се наведува во соопштението […]