Наука и технологија

Анализа: Кој има поефикасен топ – Ми-28Н „Ноќен ловец“ или AH-64D „Apache Longbow“

И едниот и другиот хеликоптер се вооружени со автоматски топови со калибар од 30 милиметри кои се монтирани од долната страна на носечката платформа. Со оглед на тоа дека станува збор за топови од ист […]

Издвојуваме

Грчките мажи бараат сексуални услуги од сириските деца за 10 евра

Новинари од РТ истражуваа како живеат сириските бегалци во Грција и дојдоа до фрапантни податоци и снимки. Иако Грција е дел од ЕУ и НАТО, негрижата и тромоста на нивниот систем ги тера овие бегалци […]

Доза здравје

13 приватни фирми, вработени во дел од нив во соработка со Општина Битола, донираа 67 прочистувачи за воздух за детските градинки во Битола

Здравата и чиста животна средина е главен услов за изградба на здрави поколенија и обезбедување на непречен воспитно – образовен процес во кој младите поколенија ќе можат да ги развиваат своите потенцијали, интелектуално да се […]

Вести

Амбасадорот Хасан на средба со Министерот Спасовски

Денеска во Министерството за внатрешни работи, се одржа работна средба помеѓу  Mинистeрот  за внатрешни работи г. Оливер Спасовски и Амбасадорот на Државата Катар во Република Македонија Н.Е. Хасан Бин Абдула Заид Ал Махмуд. На средбата […]

Македонија

Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска

Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска. На средбата се разговараше за билатералната соработка помеѓу двете земји, со посебен акцент на соработката помеѓу Русија и Битола. „На […]

Бизнис и економија

Sport Vision со нова локација

На 01.03.2018 (четврток) Sport Vision ги изненади своите потрошувачи со релокација на продавницата во срцето на Скопје, отсега во ГТЦ на приземје. Новата локација на приземјето на Градскиот трговски центар покарај тоа што овозможи Sport […]

Вести

Легализација на објект за 2500 евра му донесе кривична пријава

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе кривична пријава против С.М. (40) од Скопје, поради основано сомнение дека сторил кривично дело – “примање награда за противзаконито влијание“, предвидено и казниво […]