Политика

СТАВ: Оваа Влада на Македонија е најлошата влада од осамостојувањето до денес – Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, ја оценува Владата на СДСМ како најлоша Влада која Македонија ја имала до сега.   -Секојдневно имам комуникација со граѓаните на Република Македонија. Граѓаните се […]

Вести

Градинката „Срничка“ доби прочистувачи на воздух од „Лукоил Македонија“

Детската градинка „Срничка“ денеска доби донација – прочистувачи на воздух од нафтената компанија „Лукоил Македонија“. Прочистувачите се наменети за занималните на објектот „Калинка“ во Стар Аеродром. На примопредавањето на донацијата присуствуваа регионалниот управител на руската […]

Интересно со Опсервер

АББ го доби најголемиот проект за електрични автобуси во Норвешка

Градот Тронхем, поранешниот главен град на Викинзите во Норвешка, сега познат како технолошки град на земјата, прави голема посветеност на електричниот масовен транспорт. Локалните власти се согласија да распоредат 35 целосно електрични автобуси, 25 од […]

Вести

Му го украле возилото а другар му ги бркал низ цело Скопје!

На 28.02.2018 година околу 23.50 часот, С.Х.(29) од Скопје управувајќи патничко моторно возило „Фолксваген поло” со скопски регистарски ознаки, сопственост на неговата сопруга, движејќи се по булевар „Партизански одреди” застанал пред аптека и го оставил […]

Политика

Средба Кирацовски -Тимоние: Преку имплементација на реформските приоритети до позитивна препорака за членство

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски, денеска, во Собранието на РМ, се сретна со амбасадорот на Република Франција во земјава, Кристијан Тимоние. На средбата беше потврдена определбата за меѓусебна соработка и поддршка на […]

Култура

Детскиот фестивал “Поточиња” на 24 и 25 март прославува 15 години јубилеј

Пролетта во Скопје традиционално е резервирана за детскиот фестивал „Поточиња”. Новото издание „Поточиња 2018” ќе се одржи на 24. и 25. март 2018 година во Македонска опера и балет и воедно ќе значи прослава на […]

Вести

Полициската службеничка Јаначковска не била нападната туку се удрила во камион

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со полициската службеничка Јасмина Јаначковска, со цел лично да се информира за вчерашниот настан. Полициската службеничка на барање на министерот Оливер Спасовски, непосредно го информира за […]