Вести

Честитка од Мицкоски до верниците од католичка вероисповест

Почитуван г-дине Стојанов, Mи претставува особено задоволство и чест, во свое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, Вам и на сите верници од католичка вероисповед во Република Македонија, да Ви го честитам големиот христијански […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Манчевски сам се фати во лага!

Манчевски сам се фати во лага дека бројот на вработени е далеку поразличен од претпоставките на СДСМ кога беа во опозиција. СДСМ тогаш тврдеа дека бројот на вработени во администрацијата е 180.000, за сега кога […]

Општини

Санација на пристапната улица кон ОУ „Љубен Лапе“ во Аеродром

Општина Аеродром утрово ја санира пристапната улица што води кон основното училиште „Љубен Лапе“ и касарната. Стариот асфалт на пристапната улица беше целосно деградиран и распаднат, поради што е отстранет и ќе биде заменет со […]

Македонија

Кривични пријави за измама за полициски службеник во МВР и негов пријател кој глумел адвокат

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицата: П.К.(33) од Скопје поради основано сомнение дека извршил четири кривични дела -“измама“, предвидено и казниво согласно член 247 од […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е земја каде што политички се апсат пратеници

Македонија е земја каде што политички и без никаква основа луѓе се држат во притвор. Македонија е земја каде што политички се апсат пратеници од опозицијата без да се почитува Устав и закон. Македонија е […]

Култура

Проф. Филип Фидановски со своја изложба со наслов “ПРИЧИНА”

ГАЛЕРИЈА МКЦ 02 АПРИЛ (ПОНЕДЕЛНИК) 2018 ГОДИНА. ОТВАРАЊЕ ВО 20:00 ЧАСОТ Младинскиот културен центар – Скопје , МКЦ ви ја претставува нај новата изложба на Филип Фидановски. Изложбата е со наслов „ПРИЧИНА“. Делата за оваа […]

Власт

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги понижуваше земјоделците!

ВМРО-ДПМНЕ ги понижуваше земјоделците, Владата предводена од СДСМ го цени трудот на земјоделците и обезбедува достоинтвени приходи ВМРО-ДПМНЕ  со години ги  понижуваше, малтретираше и партиски ги делеше земјоделците, а државните мерки за помош  ги злоупотребуваше […]