Македонија

КОЛУМНА НА АМБАСАДОРОТ НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ОЛЕГ ШЧЕРБАК „ЗАЕДНО ПРОТИВ АГРЕСИВНАТА ЛАГА И ПРОВОКАЦИИ“, „НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК“, 29.03.2018

Повеќе векови англосаксонската пропаганда упорно формираше позитивни стереотипи за западниот модел на демократијата и за неговиот стожер – Велика Британија. Денес, пак, Лондон со својата арогантна политика сам без жал ги руши тие митови создадени со […]

Опозиција

СДСМ цели 10 месеци е на власт, а се однесува како да е опозиција.

СДСМ својата неспособност да ги решава проблемите на граѓаните и да создаде економски раст веќе 10 месеци се обидува да ја прикрие со обвинувања против ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ цели 10 месеци е на власт, а се […]

Власт

ВМРО-ДПМНЕ сите го памтат по провизии, пропусти и катастрофи на патиштата

ВМРО-ДПМНЕ сите го памтат по провизии, пропусти и катастрофи на патиштата, во тек е циклус за квалитетна изградба на 800 км патни правци наменети за граѓаните Неспособноста и криминалните тендери на ВМРО-ДПМНЕ ја оставија патната […]

Власт

ВМРО-ДПМНЕ ја зароби државата, реформскиот план 3-6-9 ја враќа довербата во институциите

Не постои поголема штета од онаа којашто ВМРО-ДПМНЕ ја направи преку 11 годишната партизација и злоупотреба на институциите, поради што Македонија долго време беше категоризирана како заробена држава. Владата на СДСМ и коалиционите партнери, преку […]

Вести

Студентите во Штип сплотени за одбрана на името Македонија и запирање на двојазичноста

Денес во Штип на плоштадот „Слобода“ беше одржан студентски марш против Законот за употреба на јазиците и за одбрана на идентитетот и држава. Голем број на млади граѓани излегоа да го искажат својот револт. „114 […]

Власт

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат кредибилитет да зборуваат за економија!

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат кредибилитет да зборуваат за економија, отворената дебата ќе ги даде најдобрите решенија за правичното оданочување Христијан Мицкоски и неговата партија немаат кредибилитет да зборуваат за економија поради грабежот што ВМРО-ДПМНЕ им […]

Опозиција

Владиниот план 3-6-9 доживеа дебакл.

Владиниот план 3-6-9 доживеа дебакл. СДСМ нема капацитет да ги спроведе реформите за кои презеде обврска. Затоа на овој начин, во сабота, преку соопштение кое нема ниту еден конкретен податок, објавуваат дека поминале деветте месеци […]

Култура

Поезија од бугарската поетеса Евелина Митева

Денеска ви претставуваметри песни од бугарската поетеса Евелина Митева (1981) која е доктор по филозофија при универзитетот во Софија (2010) и универзитетите во Бари (Италија) и Келн (Германија) (2014). Песните се во препев на Митко […]