Македонија

Градоначалникот Илијев – на симпозиум за добри практики во управувањето со градовите

Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев учествува на симпозиумот на тема „Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“ што се одржува во Виена од 26 февруари до 1 март. Учеството е по покана на Програмата за […]

Македонија

Љубомир Цуцуловски : МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ… Може ли некој да каже што иредентистичко има во името Република Македонија, бидејќи со него сѐ започна?

МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ… Може ли некој да каже што иредентистичко има во името Република Македонија, бидејќи со него сѐ започна? Тогаш (1992 г.) немаше никаква антиквизација, никакви споменици, никакви аеродроми или автопати, чии постоење би […]

Став

Мицкоски: Владата и Заев креираат хаос и се наддаваат за спорот со името, јасен знак за неспособност поради која мора да си одат

Пред очите на целата јавност гледаме како се одвива вистински хаос креиран од владата и премиерот во поглед на најсуштинското прашање, а тоа е спорот со нашиот јужен сосед, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски […]

Вести

Нова локација на Sport Vision во ГТЦ – приземје

Повеќе простор за поголем избор и подобро потрошувачко искуство во Sport Vision Скопје, (28.02.2018) Овој четврток, 01.03.2018, ќе се случи официјално отворање на новата продавница на Sport Vision во Градскиот Трговски Центар на приземје. Спорт […]

Македонија

“Срби и пријатељи” оваа година на 2-ри март

Оваа година по 11 пат ќе се одржи манифестацијата “Срби и пријатели” на 02/03/2018 година во Александар Палас – Скопје. Настанот е во организација на српскиот културен центар. Гостите ќе ги забавува Гоца Тржан со […]

Tip Of The Week

TOW#421 – Пасивна продажба

Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и да го следам продажниот персонал за нивните вештини и односот кон купувачите. Од она […]

Култура

Награда „Балкански мостови“ за филмот „Три дена во септември“

„Три дена во септември“ на режисерот на Даријан Пејовски ја доби наградата „Балкански мостови“ за најдобар филм на шестиот фестивал Balkan Florence Experience кој се одржа во Фиренца од 22-ри до 25 февруари. Фестивалот е преглед на […]