Вести

МИЕС го завршува проектот “Концепт за медиумски писмен студент“

Утре, четврток, 1 февруари од 12 часот ќе се одржи свечено доделување на сертификатите за студентите учесници на проектот “Концепт за медиумски писмен студент“ во организација на Македонскиот институт за европски студии (МИЕС), со што […]

Вести

Како Грците повикуваат за протест во Атина за името Македонија

Ова е плакатот со кој грците се повикуваат во Атина на протест за името Македонија: ” Грчката демократија против монструозните и жедни за крв животни (иридентистички кучиња)” Според постеров, освен што е исклучително навредлив (спомна […]

Документарни филмови

ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ: Мугрите на кралството (епизода 1)

Секој ден ќе објавуваме по една епизода од овој многу интересен документарен филм со кој ќе можете да, во кратки црти, ја научите историјата на Македонија и Македонскиот народ од првите записи до 19 век.

Култура

На Свети Трифун Владо Јаневски ќе одржи концерт во Кавадарци

Чествувањето на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, во Кавадарци оваа година ќе започне во 11 часот и 40 минути со културно уметничка програма на градскиот плоштад, како вовед во традиционалното закројување на виновата лоза […]

Култура

Книжевни средби во Прилеп и Битола со Елена Пренџова

Викендов, во двата најголеми града на Пелагонискиот регион, Прилеп и Битола, ќе се одржат книжевни вечери со поетесата и слемерка Елена Пренџова. Повод за гостувањето е излегувањето од печат на нејзината најнова книга и прва […]

Колумни

ХЕРОИНАТА БАБА ПАРА ГРДАНОВСКА ОД ИЛИНДЕНСКО КРУШЕВО

Ретки се, во светската историја на револуциите, да се истакнат и жени-старици. И нашата Илинденска револуцијa не останала “сиромашна” од еден таков лик. Тоа е баба Пара Грдановска. За жал, речиси,и никаде , со ништо […]

Вести

Катругалос изразува уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека евентуалното постигнување договор за прашањето за името е од национален интерес на Грција и изрази уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот. – […]

Вести

Од СИЕР бараат повлекување на предлог-измените на Законот за минерални суровини

Синдикатот на индустрија, енергетика и рударство на Македонија (СИЕР) бара да се повлечат предлог-измените на Законот за минерални суровини. Синдикатот во денешното соопштение изразува загриженост за вработените во рудниците бидејќи усвојувањето на законските измени, како […]

Вести

Градоначалникот Шилегов не дозволи покачување на цената на водата во Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната петта седница на Советот на Град Скопје, ги повлече од дневен ред предлог-одлуките со кои беше предвидена промена на цената на водата во Скопје. Станува збор за три […]