Вести

Итната медицинска помош на новогодишните празници ќе работи 24 часа

Службата за Итна медицинска помош (ИПМ) со домашно лекување во состав на ЈЗУ”Здравствен дом на Скопје”-Скопје за време на новогодишните празници ќе работи 24 часа. На новогодишната ноќ Итната медицинска помош ќе располага со 10 медицински […]

Став

Бакрачески: Во животот правев грешки и ми грешеа

Во животот правев грешки и ми грешеа. Ми грешеа соработниците, колегите, познаниците, пријателите, роднините… Некои од нив по еднаш, некои по повеќе пати. Најчесто не ги разбирав причините за нивните грешки. Нити пак причините за […]

Вести

Експлозија на гас сруши дел од десеткатница! Има жртви и голем број повредени! (ВИДЕО)

Експлозија на гас во рускиот град Магнитогоск предизвика рушење на дел од зграда при што загинаа четири лица, а 68 се повредени. Според RT, се срушиле сите спратови од трети до десетти, и биле уништени 48 […]

Tip Of The Week

TOW#467 – Менување на животната метафора

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: […]

Промо

Дедо Мраз, еден и единствен

Многу легенди за Дедо Мраз се темелат на древната христијанска традиција според која Свети Никола пред Божик на децата им дели подароци. Современото секуларно сфаќање на Дедо Мраз се развило во втората половина на 19 […]

Интересно со Опсервер

Историја на новогодишните честитки

Првата новогодишна честитка настанала и била испратена во Англија во 1843 година. Џон Калкот Хорсли ја испечатил за неговиот пријател, Сер Хенри Кол, кој всушност му ја дал идејата. Сер Хенри Кол, богат англиски бизнисмен, […]

Интересно со Опсервер

Новогодишната декорација го подобрува расположението и ги намалува кавгите

Убавите божикните украси во домовите спречува семејни конфликти, поради тоа што предизвикуваат добро расположение, тврди американски психолог за весникот „Дејли мејл”. Комбинацијата на бои за божиќна декорација го подига духот. Од античките времиња овие бои […]