Центар за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ВЕ ПОКАНУВА на свечено отворање на Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ.

Центарот ќе биде отворен на 14.04.2018 година (сабота) во 11 часот на ФЕИТ.

 

На отворањето ќе се обратат:

 

– професор д-р Димитар Ташковски, декан на Факултетот за електротехника и информациски технологии

– професор д-р Рената Дескоска, министер за образование и наука во Владата на Република Македонија

– професор д-р Никола Јанкулоски, ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

 

Покануваме новинарски екипи да го проследат настанот.

 

Кратко за ИНОФЕИТ:

 

Центарот е замислен како место за интеракција помеѓу кадарот на ФЕИТ, студентите на ФЕИТ и индустриските партнери што треба да овозможи конекции и трансфер на технологии и нови иновативни идеи што треба да го помогнат економскиот раст на секторот и општеството во целина. Центарот е дел од напорите на ФЕИТ за приближување на академското образование и практичната експертиза и подготовка на своите студенти за подобро справување со предизвиците во индустријата.

Loading…

Вести

Силна ерупција на јапонскиот вулкан Шинмоедаке

– Вулканот Шинмоедаке во Јапонија денеска, првпат од април имаше експлозивна ерупција при што исфрли чад повеќе илјади метри во висина. Според јапонската телевизија ТБС, парче карпа паднало околу 1.100 метри од вулканот. Вулканот Шинмоедаке […]

Вести

Општи избори во Турција: (Не)извесност за Ердоган

22 јуни 2018 Радио Слободна Европа – Прага Во недела на 24 јуни во Турција ќе се одржат претседателски и парламентарни избори на кои претседателот Реџеп Тајип Ердоган се одбидува да го досегне својот „свет […]

Бизнис

Бектеши на Форум за одржливост во Виена

– Министерот за економија Крешник Бектеши учествува на Форумот за одржливост во Виена, на кој како претседавач со Енергетската заедница за 2018 година ќе ги даде завршните забелешки од панел дискусијата за енергија и климатска […]

Вести

Семинар за подобрување на пристапноста во музеите

Семинар за подобрување на пристапноста во музеите „Музеј за сите“ ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на  Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) и НУ Музеј на македонската борба. Организаторите информираат […]

Вести

Панел дискусија за младите и медиумите

Панел дискусија на тема „Младите и медиумите“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Коалиција на младински организации СЕГА во рамките на Неделата на граѓански организации. Целта на овој настан е да се […]

Бизнис

Регионален бизнис натпревар од проектот Лидер

– Прв регионален бизнис натпревар поддржан од Фондот за Западен Балкан ќе се одржи денеска во Белград. Натпреварот е можност за прв заеднички регионален настап на победниците на проектот Лидер од Македонија, Србија и Босна […]

Интересно

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 долари за децата-имигранти во САД

– Џорџ и Амал Клуни отсекогаш биле великодушни ѕвезди кои се подготвени да дадат се за каузата во која веруваат и поддржуваат. Тие уште еднаш го докажаа тоа. Семејството донираше 100.000 долари во Младинскиот центар […]

Интересно

Ева Лонгорија роди син

– Ева Лонгорија стана мајка во петтата деценија од својот живот. Списанието „Хола” го претстави бебето кому холивудската ѕвезда и нејзиниот сопруг, мексиканскиот бизнисмен Хозе Пепе Бастон му го дадоа името Сантијаго Енрике. Момчето тешко три килограми, е […]

Интересно

Питер Фонда му се извини на Трамп поради навредлива објава на Твитер

– Американскиот глумец Питер Фонда (78) му се извини на семејството Трамп поради навредлива објава на Твитер во која рече дека 12-годишниот Барон Трамп, син на Меланија и Доналд Трамп, „треба да се стави во […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*